S0120109248
CASE BACK PLATE: Signature Iconic Caseback Plate with Laser-Etched Serial Number
CASE SIZE: 45mm
CASE THICKNESS:13mm
MOVEMENT: Argonite 5040.F
MOVEMENT TYPE: Chronograph
DIAL COLOR DETAIL: Black
BAND MATERIAL: Leather Strap
STRAP LENGTH: 120mm x 80mm
STRAP WIDTH: 22mm
STRAP COLOR DETAIL: Black
CASE MATERIAL: Stainless Steel
CASE PLATING: Gold PVD
CASE FINISH: Polished
TOP RING PLATING: Stainless Steel with black ceramic insert
TOP RING FINISH: Polished
CROWN PLATING: Stainless Steel
CROWN FINISH: Polished
CROWN CONSTRUCTION: Push-down
BUCKLE SIZE: 20mm
BUCKLE PLATING: Stainless Steel
DEPTH RATING: 5 ATM
CRYSTAL: Double-domed Sapphire
BATTERY LIFE: EOL (end of life) Technology
S0120109248
CASE SIZE: 45mm
CASE THICKNESS:13mm
MOVEMENT: Argonite 5040.F
MOVEMENT TYPE: Chronograph
DIAL COLOR DETAIL: Black
BAND MATERIAL: Leather Strap
STRAP LENGTH: 120mm x 80mm
STRAP WIDTH: 22mm
STRAP COLOR DETAIL: Black
CASE MATERIAL: Stainless Steel
CASE PLATING: Gold PVD
CASE FINISH: Polished
TOP RING FINISH: Polished
CROWN PLATING: Stainless Steel
CROWN FINISH: Polished
CROWN CONSTRUCTION: Push-down
BUCKLE SIZE: 20mm